Salon Poezji / Renata Dancewicz

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e


Gościem 59. odsłony Salonu Poezji będzie aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, Renata Dancewicz. Program muzyczny przygotuje muzyk orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Renata Dancewicz w latach 1989-1991 studiowała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W latach 1991-1993 występowała na deskach Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a później w Teatrze Kwadrat. Obecnie występuje w Ich czworo (reż. Jerzy Stuhr) w Teatrze Polonia oraz Ludziach inteligentnych (reż. Olaf Lubaszenko) w Teatrze IMKA. Na dużym ekranie zadebiutowała w Samowolce (reż. Feliks Falk). Później można ją było oglądać w takich produkcjach jak m.in.: Tato (reż. Maciej Ślesicki), Pułkownik Kwiatkowski (reż. Kazimierz Kutz), Gniew (reż. Marcin Ziębiński), E=mc2 (reż. Olaf Lubaszenko), 33 sceny z życia (reż. Małgorzata Szumowska). Ma na koncie udział w licznych serialach, takich jak: Radio Romans, Ekstradycja, Ekstradycja 2, Ekstradycja 3, Na Wspólnej czy Prawo Agaty.
Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.